O PLSTI

Plsť je souvislá látka, vytvořená vzájemným zachycením a zapletením čili plstěním vláken živočišných, vlasů, chlupů, vlny atd. Zplstění nastává tlakem nebo hnětením rouna ve vlhku za zvýšené teploty a je dokonalejší u vláken jemných, pružných a kudrnatých, než u vláken hladkých. Čím jemnější a pružnější je vlákno, tím hustší a pevnější je plsť z něho vyrobená. Tato schopnost vláknin vytvořovati plsť se nazývá plstivostí. Je důležita v kloboučnictví (v. t.) při výrobě plstěných klobouků a v soukenictví (v. t.) při výrobě sukna. JPok.

Zdroj: Ottova encyklopedie


Valchovaná plst (plstění za mokra)
Účinkem páry a mýdla se rozevřou šupiny vlněných vláken (nebo jiných srstí). Za současného působení valchy vlákna do sebe vzájemně proniknou a zaklíní se tak, že se už nedají rozpojit. Vlákenné rouno se při tom značně scvrkne a vytvoří se z něj pevná, plochá textilie.

Vpichovaná plst (plstění za sucha)
Do rouna z textilních vláken se vpichují jehly zvláštního tvaru. Jehly jsou konstruovány tak, aby při každém vniknutí do rouna zachytily vlákna a protáhly je kolmo nebo šikmo ke směru průchodu materiálu, aby se vlákna vzájemně zauzlila. Při výstupu jehel z rouna se z nich vlákna vysmeknou, takže se jehly bez odporu vrátí do původní polohy. Rouno se pak případně dále zpevnuje účinkem chemikálií nebo páry.

Zdroj: Wikipedia

 Česká republikaSlovenská republikaBundesrepublik DeutschlandRzeczpospolita Polska

 Úvodní stránka
 O plsti
 Vlněná technická plst
 Chlupová plst
 Kontakty